Останніми роками питання дотримання академічної доброчесності стало досить суттєвим при оцінюванні якості вищої освіти та наукових досягнень. А після ухвалення у 2017 році Закон України «Про освіту», в якому питанню академічної доброчесності присвячена стаття 42, це поняття набуло правового статусу, а не лише «морального» або «етичного».
Одним з різновидів порушень академічної доброчесності є академічний плагіат – «оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості), та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства».
Сьогодні академічна та наукова спільнота накопичила великий масив інформації, і саме тому інколи досить важко визначити, який з текстів і наскільки є унікальним. Разом з тим сучасні технології дозволяють проводити перевірки та виявляти академічний плагіат в окремих текстах за допомогою спеціальних програмних продуктів.
В Державному університеті економіки і технологій дотриманню принципів академічної доброчесності та недопущення академічного плагіату також приділяються значна увага. Одним з кроків у цьому напрямі стало підписання договору про співпрацю та впровадження системи виявлення збігів/ідентичності/схожості «Unicheck».
Система «Unicheck» при використанні виявила ряд суттєвих переваг, зокрема, простий і доступний інтерфейс, широкий перелік форматів файлів, які завантажуються для перевірки, висока швидкість перевірки, формування звіту в електронному та PDF-форматі, в якому зазначаються ознаки плагіату та точне джерело збігів.
Слід зазначити, що за допомогою системи «Unicheck» перевіряються не лише студентські роботи, але і матеріали IV Міжнародного наукового конгресу SOCIETY OF AMBIENT INTELLIGENCE 2021, одним з організаторів якого виступає Державний університет економіки і технологій.
Формування академічної доброчесності як філософії та принципів мислення – процес довгий та складний. Але, сподіваємось, що цей шлях буде пройдений.