Викладачі кафедри соціально-гуманітарних наук Державного університету економіки і технологій разом з колегами з Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара долучились до видання чергового збірника документів з документального серіалу «Реабілітовані історією». В книзі з серії «Засуджені за націоналізм» представлено 39 документів, які публікуються вперше. Вони характеризують боротьбу органів НКВС-МДБ з підпіллям ОУН на території нашої області. Зокрема, це агентурні справи, які були заведені радянською спецслужбою на основі оперативної інформації, а також матеріалів отриманих від агентури.
Першим документом у збірнику є матеріали агентурної справи «Західняки», фігурантами якої були молоді люди, які ще в 1940 році в Кривому Розі сформували першу підпільну групу ОУН. Їх «вели» майже рік, заарештували в 1941 році і засудили до найвищої міри покарання – розстрілу.
Ще одна агентурна справа, котра стосується Кривого Рогу була заведена членами служби безпеки ОУН і опинилась у радянської спецслужби як трофей. Фігурант цієї справи Михайло Захаржевський був багаторічним агентом НКВС і в 1941 році отримав направлення до Кривого Рогу, де він мав, в разі захоплення міста німцями і появи націоналістів, увійти до них в довіру. Кураторами Захаржевського в місті мали бути поет Михайло Пронченко та викладач КПІ Микола Олійник. Після вбивства Пронченка, «Таран» (таке псевдо було у Захаржевського) перейшов на зв’язок до М. Кровошапка. Про зловісну роль Захаржевського в націоналістичному підпіллі регіону йдеться у матеріалах цієї справи.
Матеріали ще однієї агентурної справи «Рейд» розкривають мережу націоналістичного підпілля, яке формувалось у повоєнний час. Також в збірнику представлені матеріали, які дають уявлення про масштаби націоналістичного підпілля в регіоні.
Сьогодні вже не секрет, що провідником Проводу Південно-східних українських земель був В. Кук «Леміш». У повоєнний час, він, як й інші лідери ОУН, були об’єктами прискіпливої уваги з боку радянських чекістів. На них була заведена справа «Берлога». Матеріали цієї справи, а також інші розшукові матеріали щодо Василя Кука також вміщено у виданому збірнику.