![11 лютого – Міжнародний день жінок і дівчат у науці](/media/cache/400x/c1ee5c84637f070754c993d1e2de5c13.jpg)
Міжнародний день жінок і дівчат у науці відзначається в Україні та багатьох країнах світу 11 лютого. Цей день присвячений вшануванню досягнень жінок у науковій сфері, підтримці та заохоченню жінок до зайнятості в STEM (науці, технологіях, інженерії, математиці).
Крім здобутків, цього дня важливо також нагадати про проблеми, з якими стикаються жінки-науковиці, такі як відсутність рівних можливостей, дискримінація та стереотипи.
Про це і не тільки говорили під час форуму «STEAM GIRLS» від ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», у якому взяла участь директорка Інституту управління та лідерства ДУЕТ Катерина Слюсаренко.
Відбулася панельна дискусія з науковицями та інженерками про можливості, які є у жінок, а також про можливості для жінок на підприємстві.
Катерина Слюсаренко відзначає, що за даними ЮНЕСКО наразі менше 30% дослідників у всьому світі становлять жінки. Чому ж так небагато жінок в науці?
Низький відсоток жінок у науці зумовлений цілою низкою соціальних, культурних та економічних бар’єрів. Ось основні причини:
- Стереотипи та гендерні упередження. Існує давнє упередження, що STEM-напрями більше підходять чоловікам, що впливає на вибір освіти дівчатами.
- Кар'єрні бар'єри та дискримінація або так звані бар'єри – «зламана кар'єрна сходинка» та «скляна стеля». Ефект «зламана кар'єрна сходинка» (Broken Rung) – це явище, коли жінки стикаються з першими серйозними бар'єрами ще на початку кар'єри, через що їм складніше отримати перше підвищення на керівні посади. Це створює ефект «скляної стелі» ще на старті, зменшуючи кількість жінок на вищих рівнях управління.
- Жінки частіше стикаються з проблемами у кар'єрному зростанні через гендерний розрив в оплаті праці, упередженість при розподілі грантів та можливостей для досліджень.
- Нестача жіночих рольових моделей. Коли дівчата не бачать успішних жінок-науковців, їм складніше уявити себе в цій ролі.
- Баланс між роботою та сім'єю. У багатьох суспільствах досі існує очікування, що жінка має приділяти весь свій час родині, що ускладнює тривалу наукову кар'єру.
Тож нам треба змінювати уявлення про роль жінки в суспільстві, ламати стереотипи. Глобальні виклики потребують різноманітності у прийнятті рішень. Кліматична криза, технологічні прориви, соціальні трансформації вимагають більшого залучення жінок, адже гендерна рівність у дослідженнях та управлінні забезпечує ширший погляд на проблеми.
Нестача жінок у науці, техніці та інноваціях обмежує різноманітність підходів до досліджень і розробки рішень, що може призводити до упередженості у визначенні глобальних викликів. Жіночий погляд збагачує науковий дискурс, а їхня креативність і унікальні здібності є ключовими для прискорення наукового прогресу. Втрата цього потенціалу означає втрату можливостей для інновацій, які могли б змінити світ.
Відзначення Дня жінок і дівчат у науці може допомогти збільшити видимість жіночих досягнень, підтримати присутність у цій галузі та спонукати молодих дівчат обирати кар'єру в науці.